Keď sa apoštoli chceli naučiť modlitbe, tak oslovili Krista, ktorý bol pre nich autoritou: “Pane, nauč nás modliť sa…” /Lk11,1/- a on ich naučil modlitbe “Otče náš…” Preto je rozumné brať vážne iba tie formulované modlitby, ktoré schváli autorita Cirkvi, aj keď sa nikomu neupiera právo modliť sa aj vlastnými slovami. Pri preberaní slovných modlitieb a zavádzaní ich do spoločného modlenia je dôležité, aby boli schválené Cirkvou, ktorá dohliada, aby sa do formulácií nedostali “slovné spojenia”, ktoré nebadane narušia vnútorný postoj k pravdám viery.
K vašej druhej “starosti” ohľadom mariánskej úcty je treba poznamenať, že táto bola vždycky prejavom pravosti viery v Krista, na ktorého Panna Mária vždy svojim životom i “ikonografický” poukazuje. “Ubi Mária, ibi ecclesia” = kde je Mária, tam je cirkev – tak znie historické ubezpečenie o našom správnom nasmerovaní vo viere. Preto aj jej zjavenia nie sú strašením o konci sveta, ale zopakovaním Ježišovho upozornenia na to, že treba je žiť svoj život s Bohom, lebo nevieme “dňa ani hodiny”/Mt 25,13/. Preto nesmieme jej sté výročie zjavenia vo Fatime zneužívať pre “sektárske” predpovede, ale pre povzbudenie k pokániu a ostražitosti vo viere. Je dosť príznačné pre túto dobu, že sa ekumenizmus zámieňa za infiltráciu protestantských postojov bez mariánskej úcty, ba smeruje až k preberaniu sektárskych vplyvov s rozličným strašením a “overene neoverenými” dátumami o konci sveta.
Veriaci kresťan – katolík sa má o koho opierať v rozličných pochybnostiach doby a nemusí sa znepokojovať tým, čím ho chce svet a diabol voviesť do strachu a zneistenia. V tomto treba byť principiálny, lebo ak ktosi:”keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech mu je ako pohan a mýtnik”/Mt18,17/ – napomína nás Ježiš svojimi slovami.
Preto zvlášť v tejto dobe plnej názorového chaosu je treba žiť s Cirkvou, ktorá ako hierarchické spoločenstvo nemôže “odísť” od pravdy evanjelia, lebo vo svojej štruktúre je naviazaná na Krista a posilňovaná Svätým Duchom.
+Milan.